הבית מלא סיפורים,

היא אומרת, סיפורים שהיא שמחה לחלוק עם מבקרים. לכן, לפני מספר שנים, היא ועוד כ-15 נשים פצחו ביוזמה תיירותית בשם "נפלאות עין כרם", קבוצה המארגנת ליחידים ולקבוצות תיירים ואנשי עסקים סיורים לבתים פרטיים בשכונת עין כרם, שבהם הן פותחות צוהר לעולמן, מארחות את המבקרים לארוחות נהדרות, מעבירות סדנאות בישול ומקיימות הופעות מוזיקליות ופעילויות תרבות אחרות.

הפרויקט שלנו נסוב סביב שיתוף פעולה בין נשים, אך הוא גם מספר על ההיסטוריה והחיים בעיר שלנו,

אומרת שושנה, המספרת למבקרים בביתה סיפורים ושירים שכתבה בלאדינו ומוכרת להם ריבה תוצרת בית. הפרויקט מהווה כיום חלק מ "נשים וסיפורים בירושלים" – חוויה תיירותית מיוחדת, בשילוב אירוח ביתי אותנטי, בה משתתפות כ-30 נשים משכונת עין כרם, שהייתה בעבר כפר פסטורלי. גת היין הנמצאת במטבחה של שושנה – וממצאים ארכאולוגיים אחרים וביניהם מקוואות – מעידים כי בעין כרם התגוררה בעבר קהילה יהודית עתיקת יומין. במשך השנים, התיישבו בה קבוצות רבות אחרות, כפי שמעידים מספר כנסיות ומנזרים המשובצים בנוף הירוק והסלעי של עין כרם ומושכים אליהם צליינים נוצרים רבים. עם הקמת מדינת ישראל, חזרו היהודים לגור בשכונה וביניהם עולים רבים מתימן. אבל זהו רק חלק קטן מההיסטוריה המרגשת הנחשפת בפני המבקרים כאשר הם נכנסים לבתים בשכונה. כמו הבית של מזל מוטל לדוגמה, המספרת למבקרים את סיפור משפחתה, מאז שהוריה עלו מתימן למדינת ישראל שזה עתה הוקמה ועד להגעתם לעין כרם. מוטל לבושה בבגדים מסורתיים שסבתותיה לבשו בתימן, ומשתמשת בעלי ובמכתש כדי לכתוש שום, כמון, פלפל חריף, כוסברה ומלח. לאחר מכן היא מוסיפה לתערובת עגבניות כדי להכין סחוג, היא מסבירה בחיוך לקבוצת מבקרים. מזל, אם לחמישה בת 67, הייתה גננת עד לפני יציאתה לגמלאות לא מזמן, כאשר החלה להשתתף בפרויקט. היא מרגישה שהפרויקט מחזק את החיבור שלה לעבר, לשורשיה התימניים, אך גם לילדותה, לימים בהם משפחתה התפרנסה ממכירת חלב וגבינה שמקורם בעדר העיזים שלהם שרעו בגבעות הירוקות של עין כרם.

זה מוציא את כל מה שהיה בתוכי,

היא אומרת. "אני מאוד נהנית לדבר על העבר". הודות לכך שבזמן הביקור בבתים ממשיכה להתנהל בהם שגרת היומיום של חיי משפחה ועבודה, זוכים המבקרים לחוויה אותנטית נדירה. "הבית שלי לא נוצר במיוחד לתיירים. אני חיה כאן, אך מדי פעם אני פותחת את דלתי למבקרים", אומרת רות חביליו, אומנית בעלת סטודיו לאריחי קרמיקה מצוירים, השוכן בצמוד לבית האבן המשופץ שלה בעין כרם. רות מארחת קבוצות ומספרת להן על האומנות שלה ואפילו על הוריה שנישאו בדיוק ביום בו פרצה מלחמת העצמאות. המחירים לסיורים בבתים נעים בין 30 ש"ח לאדם ל- 200 ש"ח לאדם ומעלה, בהתאם לפעילות ולמספר האנשים. למידע נוסף ולהזמנות, שלחו מייל ל-Nashim.jerusalem@gmail.com או טלפנו 02-6298154 או 054-2550505. אנא צרו קשר עם המארחות כאן.

שתפו את הפוסט ברשתות המועדפות עליכם

וואטסאפ
פייסבוק
טוויטר
לינקדין
טלגרם
אימייל

אהבתם את הכתבה?

הירשמו והיו ראשונים לקבל עדכון כשכתבות חדשות עולות